Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 27       Lapozás: 1-10 | 11-20 | 21-27

Intézménymutató: Nemzetiségi Szövetségek


1985. december 13–15.

A Hazafias Népfront 8. Kongresszusa. "A felelősséget viselő patriotizmus céljait sohasem más népek kárára akarja elérni, hanem gyümölcsöző együttműködésre törekszik velük. A mai hazaszeretet a nép jövőjéért érzett felelősséget is tartalmazza, és az egymás mellett élő nemzetiségekre, mint összekötő hidakra, a barátság forrásaira tekint" - mondta a kongresszuson Lázár György. A nemzetiségi szövetségek nevében Hambuch Géza szólalt fel. Beszédében elvetette az automatizmus elvének helyességét. A nemzetiségek céljaikat csak akkor érhetik el - hangsúlyozta - ha ehhez megkapják a megfelelő szervektől a politika, pénzügyi és személyi támogatást. Felhívta a figyelmet arra, hogy az anyanyelvápolás és a nemzetiségi oktatás terén rendkívül komoly problémákkal küzdenek a szövetségek.

1986. február 10.

Pozsgay Imre találkozott a szövetségek elnökeivel és főtitkáraival.

1988. május 12.

Szűrös Mátyás, az MSZMP KB titkára felkereste a szövetségek vezetőit, s megbeszéléseket folytatott velük a kongresszusok előkészületeiről. Hangsúlyozta a nemzetiségek hídszerepének fontosságát.

1988. július 14.

Pozsgay Imre államminiszter lett. Feladata a nemzetiségi politika általános feladatainak kormányszintű koordinálása. A Szövetségek ettől kezdve az államminiszter illetékességi körébe tartoztak.

1988. október 24.

Pozsgay Imre találkozott a nemzetiségek elnökeivel és főtitkáraival. Tájékoztatta őket az államminiszteri címmel járó feladatokról és terveiről.

1989. január 5.

Emlékeztető készült a nemzetiségi szövetségek vezetői, az MSZMP KB, a Minisztertanács, a Hazafias Népfront Országos Tanácsa valamint a Művelődésügyi Minisztérium Nemzetiségi Osztályának képviselői közötti tárgyalásról. A felek egyetértettek abban, hogy szükség van egy nemzetiségi törvényre, továbbá abban is, hogy ki kell építeni a szövetségek helyi, megyei és területi érdekképviseleti rendszerét. Hangsúlyozták, hogy országos és regionális beiskolázású nemzetiségi oktatási intézményeket kell létesíteni. A nemzetiségek által lakott településeken a kétnyelvűség formai és tartalmi elemeit az eddiginél szélesebb spektrumban kell alkalmazni. A médiakínálat növelése és egy közös nemzetiségi kiadó alapítása mellett hangsúlyozták a szövetségek működésének anyagi feltételeinek javítására irányuló törekvés szükségességét is.

1989. április 6.

A Minisztertanács döntött egy a kormány mellett működő Nemzetiségi Kollégium felállításáról. Ennek elnöke Pozsgay Imre államminiszter, tagjai pedig az érintett minisztériumok, a Hazafias Népfront, a Szakszervezetek Országos Tanácsa, az egyházak, a Magyarok Világszövetsége megbízottai, a nemzetiségi szövetségek főtitkárai, valamint a cigányság érdekképviseleti szervének delegáltja. A kollégium a tervek szerint tanácsadó, konzultációs szerepet kap a döntések előkészítésében.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>